Zwierzyniecka otwarta dla tramwajów i samochodów

25 sierpnia tramwaje i samochody wróciły na ulicę Zwierzyniecką. Niecałe dwa tygodnie temu dla ruchu kołowego otwarto również ul. Kraszewskiego. 

- Zagospodarowanie tej przestrzeni było przemyślaną decyzją, a zabudowa terenu po dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej miała współgrać z przestrzenią Jeżyc. „Zajezdnia Poznań” powinna mieć pozytywny wpływ na okolice - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. – Współpraca miasta z inwestorem układała się bardzo dobrze. Zależało nam, by układ komunikacyjny wokół zajezdni poprawić w pierwszej kolejności, żeby odczuli to okoliczni mieszkańcy.

 

Remont i zamknięcie ul. Kraszewskiego i Zwierzynieckiej trwał około roku. Był on związany z inwestycją na terenie dawnej zajezdni tramwajowej, w kwartale ulic: Gajowa-Sienkiewicza-Kraszewskiego-Zwierzyniecka. W ramach umowy partycypacyjnej z Miastem Poznań, poza chodnikami i torami, Ref Eastern Opportunities, inwestor Zajezdni Poznań dokonał wymiany sieci energetycznych, elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych.

 

Przebudowano ok. 350 metrów dróg i 300 metrów torów. Przy ul. Zwierzynieckiej powstały wygodne dla pasażerów wysepki przystankowe ułatwiające wsiadanie do tramwajów. Na przystanku stanęły elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Tory na Zwierzynieckiej i Kraszewskiego zostały położone na płytach fundamentowych wraz z matami wibroizolacyjnymi, co zapewni wygłuszony ruch tramwajowy na tym odcinku. Przy przystanku na ul. Zwierzynieckiej powstał próg zwalniający połączony z przejściem dla pieszych.

 

Na skrzyżowaniu Kraszewskiego i Zwierzynieckiej i dalej, wzdłuż tej drugiej ulicy, powstały drogi rowerowe. Chodniki wzdłuż ul. Kraszewskiego zyskały, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, granitowe nawierzchnie. Na wyspie, umiejscowionej na powstałej u zbiegu ulic Kraszewskiego i Zwierzynieckiej, stanęły stojaki na rowery.

 

Oprócz ulic Zwierzynieckiej i Kraszewskiego wyremontowano także część ul. Sienkiewicza wraz ze skrzyżowaniem z ul. Prusa oraz fragmenty ul. Szamarzewskiego i Jackowskiego dochodzące do ul. Kraszewskiego.

- Jeszcze w tym roku, po zakończeniu budowy pierwszych dwóch budynków w Zajezdni Poznań, do użytku zostanie oddana „nowa” ul. Prusa łącząca Sienkiewicza ze Zwierzyniecką. Ulica ta będzie dwukierunkowa – informuje Agnieszka Maruda-Sperczak reprezentująca wykonawcę osiedla.

 

Wraz z uruchomieniem tramwajów ul. Zwierzyniecka otwarta też została dla samochodów. Będzie ona dwukierunkowa od ul. Gajowej do nowej ul. Prusa, natomiast na odcinku do ul. Kraszewskiego obowiązywał będzie tylko jeden kierunek dla samochodów. Zarówno na Zwierzynieckiej, jak i na Kraszewskiego nie będzie sygnalizacji świetlnej.

 

 

Zajezdnia Poznań

 

Do końca bieżącego roku mieszkańcy będą mogli się wprowadzić do dwóch wybudowanych już budynków na terenie Zajezdni Poznań.

- Wewnątrz trwają prace wykończeniowe. Pomiędzy nimi powstanie zielony skwer, na którym jest już zainstalowany plac zabaw dla dzieci – mówi Agnieszka Maruda-Sperczak. –

W czwartym kwartale bieżącego roku rozpocznie się budowa kolejnego etapu, czyli budynku mieszkalnego przy nowej ulicy Prusa. Natomiast w roku przyszłym ruszy budowa budynku mieszkalnego wzdłuż ul. Zwierzynieckiej oraz budynku biurowego od strony ul. Sienkiewicza, a także prace związane z zabytkową halą tramwajową, która ma być miejscem na wydarzenia kulturalne i artystyczne, kawiarnie, lokale gastronomiczne oraz przestrzenie usługowo-handlowe. Swoją funkcjonalnością ma ona przypominać warszawską Halę Koszyki, słynną La Boqueria z Barcelony lub lizboński Time Out Market – dodaje rzeczniczka inwestora.

 

Komunikacja publiczna na Jeżycach

 

Od 14 sierpnia na stałą trasę wróciły autobusy linii nr 64, natomiast 25 sierpnia – także tramwaj nr 2. Będzie on jeździł następującą trasą:

OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – DĘBIEC

 

Linia nr 20, która obecnie kursuje ul. Dąbrowskiego na Ogrody, a w przeciwnym kierunku na os. Sobieskiego, pozostanie na tej trasie do początku września. Do tego czasu, w celu zwiększenia dostępności komunikacji tramwajowej na odcinku od Mostu Teatralnego do rynku Jeżyckiego, linia 20 będzie funkcjonować także w soboty i niedziele od godz. 10 do 18.

 

Ulicą Zwierzyniecką i Kraszewskiego w obu kierunkach pojadą także nocne autobusy linii 239. Będą się zatrzymywać na wszystkich przystankach tramwajowych na tym odcinku trasy, a także na ul. Zwierzynieckiej przy hotelu Mercure (w kierunku Smochowic) i przy domu studenckim Jowita (w kierunku dworca PKP).

 

 

 

Recent Photos